Oczami eksperta
Konstrukcja domu na szkody górnicze i tereny aktywne sejsmicznie
W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowej generacji materiały drzewne:
- drewno klejone KVH – lite drewno łączone na mikrowczepy
- drewno klejone BSH – klejone warstwowo
- drewno LVL – drewno z klejonych fornirów oraz nowej generacji pęczniejące kleje
poliuretanowe
Zespół inżynierów konstruktorów lotnictwa i inżynierów konstruktorów budownictwa wykorzystując powyżej wymienione materiały skonstruował drewniany, klejony strop skrzynkowy. Strop ten posiada rewelacyjne cechy wytrzymałościowe – na przykład przy zastosowaniu go w budownictwie mieszkaniowym – przenosi typowe obciążenia przy rozpiętości do 10 m bez konieczności stosowania podpór!
Wykorzystując także pozostałe cechy tego stropu – m.in. dużą odporność na skręcanie – skonstruowano dom-skrzynkę w technologii szkieletu drewnianego – dom przeznaczony na tereny, gdzie występują szkody górnicze i sejsmiczne. Konstrukcja domu to sztywna skrzynka, niewrażliwa na usunięcia gruntu. W przypadku wystąpienia ruchów gruntu i pochylenia budynku możliwe jest wypoziomowanie domu-skrzynki przy użyciu lekkich podnośników hydraulicznych i skompensowanie nierówności podkładkami.
Domy budujemy na fundamentach słupowych: stalowo-żelbetowych lub żelbetowych. Jest to najkorzystniejszy wariant cenowo-konstrukcyjny. Wykonujemy domy w wersjach niskoenergetycznej i pasywnej.
Do ogrzewania domów i wody użytkowej stosujemy pompy ciepła – ze względu na bezpieczeństwo, ekologię i niskie koszty eksploatacji takiego systemu grzewczego.
Etapy powstawania konstrukcji
PROJEKTOWANIE
Na podstawie projektu architektonicznego lub wymiarów i innych potrzebnych danych przekazanych przez Inwestora wykonujemy projekt konstrukcji. Projekty wykonujemy używając licencjonowanych programów firmy MITEK. Przeliczają one wytrzymałość naszych konstrukcji, optymalizują ilość potrzebnego drewna i precyzyjnie określają położenie płytek kolczastych. Wykonany projekt przekazywany jest Inwestorowi do wglądu i akceptacji Po akceptacji projektu jest on przesyłany drogą elektroniczną do maszyn sterujących produkcją.
PRODUKCJA
Elementy konstrukcji zostają zaprogramowane w pamięci maszyn – pił kątowych, na których wycinane są elementy wiązarów oraz w sterowniku rzutników laserowych. Wycięte elementy zostają najpierw zaimpregnowane a następnie łączone w całość na specjalnych stołach wyposażonych w rzutniki laserowe. Na powierzchni stołów lasery wyświetlają obraz całego wiązara i dokładne miejsca położenia płytek kolczastych. Po ułożeniu wszystkich elementów na właściwych miejscach prasa wciska płytki w drewno pod ciśnieniem 250 atmosfer, tworząc trwałe i wytrzymałe połączenie elementów w całość. Wyprodukowany wiązar poddawany jest na koniec kontroli jakości.
MONTAŹ
Montażu konstrukcji Inwestor może wykonać we własnym zakresie, lecz najczęściej wykonują go nasze ekipy. Ponieważ prefabrykowane konstrukcje składają się z gotowych, precyzyjnie wykonanych elementów – nie ma potrzeby dodatkowego dopasowywania ich na budowie – konstrukcję składa się „jak z klocków”. Doświadczona ekipa montażowa składa konstrukcję dachu domu jednorodzinnego o pow. 200-300 m2 średnio w 1 do 3 dni.
PRZEŚLIJ ZAPYTANIE, A MY BEZPŁATNIE SPORZĄDZIMY WYCENĘ DLA CIEBIE